#03 Upínanie sústružníckych nástrojov a obrobkov

Upínanie obrobkov pri sústružení

Upnutie obrobku je nepostrádateľnou súčasťou výroby. Podcenením správneho upnutia obrobku dochádza k nesprávnemu obrobeniu aj v prípade použitia kvalitného obrábacieho stroja. Pri spôsobe upnutia obrobku je nutné dbať na veľkosť, tvar obrobku a pomer priemeru obrobku k jeho dĺžke.

Upínacia doska

Upínacia doska sa skladá zo štyroch samostatne nastaviteľných čeľustí, ktoré sú ovládané samostatnými skrutkami. Na upínaciu dosku sa zvyčajne upínajú ťažšie a väčšie obrobky nerovnomerných tvarov. Pri upnutí nerovnomerných tvarov je doska vybavená upínacími drážkami rôzneho prevedenia. Je na ňu možné upnúť aj obrobok, u ktorého nie je totožná os obrábacej plochy a plochy, za ktorú sa upína.

Lícna doska
Lícna doska s nezávisle prestaviteľnými čeľusťami
Univerzálne skľučovadlo

Univerzálne skľučovadlo je jednoznačne najviac používané upínacie zariadenie na sústruhu. Môžu sa doň upínať menšie, ale aj väčšie kusy obrobkov. U väčších kusov je však nutné oprieť druhý koniec obrobku hrotom koníka alebo oporou. Tento spôsob upínania je možné použiť iba za podmienky, ak os plochy upínajúca obrobok je totožná s osou obrábanej plochy. Podľa počtu pohyblivých čeľustí ich môžeme rozdeliť na dvojčeľusťové, trojčeľusťové a štvorčeľusťové skľučovadlá. Ručným alebo automatickým otáčaním kužeľového pastorku môžeme docieliť radiálny pohyb čeľustí. Ich radiálny pohyb sa dosiahne otáčaním kužeľového pastorku, ktorý môže byť mechanický alebo ručný.

  Upínanie medzi hroty

Upínanie medzi hrotmi sa používa pri obrobkoch dlhších rozmerov, s vyššími požiadavkami na presnosť obrábania. Obrobok je nutné zaobstarať strediacimi jamkami na oboch stranách. Obvykle je uhol jamiek 60°, pre zvýšenie únosnosti hrotu sa u ťažkých obrobkov alebo pri veľkých rezných silách používa uhol 90°. Pevný a otočný hrot sa používa v koníku. Vo vreteni je iba pevný hrot.

Otočný hrot
                    Otočný hrot s upínacím kuželom
Klieštinové upínanie

Najčastejšie sa používa pre upnutie tyčového materiálu menších priemerov s kvalitným povrchom. Zvyčajne je zložená z konkrétneho upínacieho puzdra, ktorý je rozrezaný tromi drážkami. Pomocou ťažnej skrutky vťahovanej do kužeľovej dutiny nastáva postupne k jeho zvieraniu a upínaniu materiálu. Medzi vnútorným priemerom klieštiny a priemerom upínaného materiálu nemôžu byť veľké rozdiely, kvôli presnému upnutiu materiálu. Odstupňovanie klieštiny po 0,5 mm je u menších priemerov, a u väčších je 1 mm. Uťahovanie klieštiny môže byť ručné, pneumatické alebo hydraulické.

Sústružnícke klieštiny
                      Sústružnícke klieštiny

  Luneta

Podopiera dlhé obrobky v strede. Používa sa napríklad pri vŕtaní dier do dlhých obrobkov, keď obrobok nemôže byť podopretý koníkom alebo pri sústružení dlhých obrobkov, ktoré sa ohýbajú. Používa sa na zabezpečenie stability obrobkov a zabraňuje ich deformácii a poškodeniu.

       

Luneta
                                                          Pevná luneta

Upínanie sústružníckych nástrojov

Sústružnícke nože tvoria hlavnú skupinu nástrojov na obrábanie na sústruhoch. Pri obrábaní vznikajú obrovské sily, ktoré sa snažia upnutý predmet vychýliť z vopred nastavenej polohy. Preto sa musí upnutiu nástroja venovať zvýšená pozornosť. Na univerzálnych sústruhoch sa nože upínajú najčastejšie do nožovej hlavy, ktorá je otočná a umožňuje upnúť štyri nástroje. Pri sústruhoch s vyššou automatizáciou sa nástroje upínajú do nástrojových hláv rozličných konštrukcií.

Štvorboká nástrojová hlava

Vyznačuje sa tým, že je osadená väčším počtom nástrojov a pohybuje sa pred čelom obrobku. Táto nástrojová hlava nie je vhodná na obrábanie hriadeľov veľkých priemerov. Velké obrábané priemery spôsobujú ťažkosti s rozmiestením nástrojov.

Štvorboká nástrojová hlava
             Štvorboká nástrojová hlava
Šesťboká nástrojová hlava

Do týchto nástrojových hláv sa upínajú najmä osové nástroje na sústruženie dier. Používa sa v kombinácii s druhou nástrojovou hlavou na krížovom suporte, na ktorom sú nástroje na vonkajšie sústruženie.

Kotúčová hlava

Vyznačuje sa nožmi upnutými priamo v telese hlavy, bez nožových držiakov a je určená na vonkajšie sústruženie. Konštrukcia hlavy vylučuje kolízie s koníkom pri sústružení minimálneho priemeru na hrote koníka.

Bubnová hlava

Je typická nástrojmi upnutými v držiakoch, umiestenými na čelnej ploche hlavy. Poloha hlavy aj nástrojov v pracovnom priestore umožňuje sústružiť prírubové a hriadeľové súčiastky a súčiastky z tyče.

Pre lepšiu predstavu o upínaní sústružníckych nástrojov prosím kliknite na linky:

ZDROJE:

   

Autor: Peter Čurma | dailyAutomation