#03 Riadiaca časť pneumatického obvodu
Vyrobený stlačený vzduch je potrebné privádzať k jednotlivým komponentom pneumatického obvodu, tvoriacich jeho výkonovú časť a to podľa požiadaviek vyplývajúcich z činnosti pneumatického systému. Medzi spomínané požiadavky patrí riadenie smeru toku stlačeného vzduchu, úprava jeho množstva, tlaku a pod. Tieto činnosti sú realizované riadiacou časťou pneumatického obvodu, ktorá tvorí prepojenie medzi zdrojovou a výkonovou časťou. Riadiacu časť pneumatického obvodu môžu tvoriť:
- rozvádzače,
- prietokové ventily,
- tlakové ventily,
- uzatváracie ventily,
- ventilové hradlá.
slúžia pre určenie smeru toku stlačeného vzduchu, napr. k priamočiaremu pneumotoru (valcu), ktorého piest sa má v požadovanom okamihu vysunúť a tým vykonať určitú pracovnú činnosť. Alebo stlačený vzduch je rozvádzačom usmernený k ďalším komponentom.
Pneumatická schéma
Pneumatická schéma
- Jednosmerný ventil (označovaný aj ako spätný ventil), umožňuje prietok vzduchu len jedným smerom. Okrem iného sa používa v spojení so škrtiacim ventilom, ako to bolo spomenuté vyššie. Tieto ventily sa vyrábajú bez pružiny alebo s pružinou, ktorá pritláča guľôčku do sedla a tým uzatvára prietok vzduchu v jedenom smere. Aby sa prietok uvoľnil, musí byť tlaková sila vzduchu väčšia ako sila pružiny.
- Rýchloodvzdušňovací ventil (odľahčovací ventil) sa používa ak napr. vytláčaný vzduch z pneumatického valca pred jeho odfuknutím prechádza cez viaceré riadiace prvky, čo môže nepriaznivo ovplyvniť pohyb piestu. V takomto prípade sa čo najbližšie k pneumotoru umiestňuje rýchloodvzdušňovací ventil. Potom vytláčaný vzduch z pneumatického valca nemusí prechádzať cez riadiace prvky a pneumatické rozvody, ale rýchloodvzdušňovací ventil umožní jeho rýchle odfuknutie do atmosféry.